Web Analytics Made Easy -
StatCounter

BULUT TABANLI OYUN SERVİSİ GOOGLE STADİA DUYURULDU

BULUT TABANLI OYUN SERVİSİ GOOGLE STADİA DUYURULDU

 Bulut tabanlı olarak işlem yapan çeşitli platformların sayıları gün geçtikçe daha da artmaya başlıyor. Hatta konumuzla ilgili olmasa da yapay zeka çılgınlığına gönül veren kişileri heyecanlandıracak bir haber vermek isteriz ki artık insanın beyninin, daha doğrusu bilincinin bile bulut tabanlı bir şekilde kullanıma açılması yönünde ilk çalışmalar yapılmaya başlandı. Neyse, biz asıl konumuz olan, bulut tabanlı platformlar arasına yeni bir giriş yapacak Google Stadia ile ilgilenelim.

 Biliyorsunuz, Netflix internet trafiğinin gerçekten de çok büyük bir kısmını adeta ele geçirmiş durumda. Netflix, Spotify gibi platformlar, bulut sistemli olarak çalışan sistemler olmaktadırlar. Yani akışa televizyondan başlayabilir ve cep telefonunuzdan devam edebilirsiniz hiçbir kesinti yaşamadan. Kabaca tabiri ile bulut sistemi bunu vaat ediyor. İşte Google Stadia da göğsünü gere gere sanki sektörde bir ilk olma edası ile birlikte adeta bir gövde gösterisi yapar gibi yeni platformunu bizlere tanıttı.

 Tabii ki Google Stadia içerisindeki asıl espri oyunlar üzerine olması olmaktadır. Platformda oyunları videolar üzerinden oynama imkanı sağlayabiliyorsunuz. YouTube üzerinden izlemiş olduğunuz bir oyuna birdenbire kendi konsolunuz ile birlikte dahil olabiliyorsunuz. Hem de hiçbir şekilde oyunu sahiplenmeden! Üstelik daha büyük bir avantaj da var ki, platformun çıkışından sonra ‘’Stadia ile oyna’’ seçeneğine tıkladığınız zaman, yüksek donanım performansına ihtiyaç duymadan oyunları oynama veya deneme şansına sahip olabiliyorsunuz. Tabii ki sizlerin de tahmin edeceği gibi bunu yapabilmek için çok güçlü ve hızlı bir internete ihtiyaç duyulacaktır.

Google Stadia Hangi İnternet Hızında Çalışacak?

 Duyurulması ile birlikte internet gereksinimleri konusunda merakla açıklama yapması beklenilen Google, sonunda oyun severler adına internet hızı gereksinimlerini ve bu internet hızına göre ulaşılabilecek oyun performansının limitlerini de açıkladı.

 Google tarafından şu an için yapılan açıklamalara göre 1080p 60FPS limitlerinde oyun oynayabilmek için minimum olarak 25 mbps hızındaki güçlü bir internet hızına ihtiyaç duyacak.

Neden Google Stadia? 

 Neden Google Stadia sorusunun karşılığını iki türlü vermek istiyoruz. Öncelikle neden diğer bulut tabanlı olan oyun platformları değil de Stadia? Ve tabii ki neden ismi Stadia? Öncelikle daha basit olandan başlarsak: platformun isminin karşılığı tam olarak ‘’Oyun stadyumu’’ şeklinde belirtilmiş durumda. İçerisindeki oyunların nicelikleri ile birlikte belirlenmiş olan ve sınırsız sayıda oyunu kullanıcılarına vaat eden Google, bu ismi tercih etmiş.

 Ve tabii ki neden diğer platformlar değil? Mesela PlaystationNow gibi bir bulut tabanlı stream oyun sistemi var, neden Google göz önünde? Çünkü Google’ın diğer platformlardan farkı, bu stream oyun sistemini tam anlamı ile kullanışlı bir şekilde sunma konusundaki büyük iddiası olmaktadır. Nitekim PlaystationNow (her ne kadar ülkemizde kullanıma sunulmamış olsa da), tepki süresi gibi bir sorunu hala bünyesinde taşıyan ve bunu hala çözememiş olan bir platform olarak varlığını sürdürüyor. Tahmin edersiniz ki bu durum da kullanıcıların canını bir hayli derecede sıkıyor. İşte Google bunu çözerek, sektör içerisinde zirve konumda yer alma iddiası ile birlikte, gündeme oturdu diyebiliriz.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 20:48

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.