Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Cildi Sıkılaştırıcı Maskeler Nelerdir?

Cildi Sıkılaştırıcı Maskeler Nelerdir?

Cildi Sıkılaştırıcı Maskeler Nelerdir?

                Cilt, zaman içerisinde elastik yapısını kaybeder. Elastikiyetini kaybeden cilt tazeliğini ve canlılığını yitirerek kendini salmaya başlar. Bu nedenle cilde düzenli bir şekilde bakım yapmak gerekir. Cilt bakımı yaparken mevsim şartlarını gözetmek gerekir.

                Yazın ve kışın cildin ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle cildin bakımı da farklı olmalıdır. Cilt gözenekleri büyüdüğü zaman cilt yağlanır ve özelliklerini kaybeder. Cildin gözeneklerini sıkılaştırmak için kil maskesi yapabilirsiniz. Kil maskesi cildin fazla olan yağını alır, gözenekleri temizler ve cildin sıkılaşmasına yardımcı olur. Kil maskesini ayda birkaç kez yapmanız yeterli olur.

                Kil maskesi yapmak için; cam bir kasenin içine 1 yumurta, 1 yemek kaşığı kil, 1 yemek kaşığı limon suyunu karıştırıp krem haline getirin. Hazırladığınız kremi cildinize sürüp 5 dakika bekletin. Maskenin tamamen cildinize kurumasını beklemeyin. Sonrasında ılık su ile cildinizi yıkayıp nemlendirici kremle cildinizi nemlendirin.

                Cildi sıkılaştırıcı maskeler nelerdir, cildi sıkılaştırmak için hangi bitkisel ürünler kullanılır, konusunu konuşuyoruz. Cildi sıkılaştırmak için karbonat kullanabilirsiniz. Karbonat kil gibi cildi kurutmaz. Bu nedenle karbonat maskesini haftada iki defa uygulayabilirsiniz.

                Karbonat maskesi yapmak için, cam bir kasenin içine 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 yumurtanın beyazını karıştırıp krem haline getirin. Hazırladığınız kremi cildinize sürüp kurumasını bekleyin. Maske cildinizde tamamen kuruduktan sonra maskeyi ovalayarak yüzünüzden çıkarın. Ilık su ile durulayıp cildinize nemlendirici kreminizi sürebilirsiniz.

                Cildinizi sıkılaştırmak için kabak sütü kullanabilirsiniz. Kabağı ortadan ikiye bölüp birbirine sürterek içindeki sütün dışarı çıkmasını sağlayın. Elde ettiğiniz kabak sütünü cildinize sürüp iyice gerilmesini bekleyin. Yüzünüz iyice gerildikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

                Cildi sıkılaştırmak için kullanabileceğiniz bitkisel ürünlerden biri de ayva çekirdeği maskesidir. Ayva çekirdeğinden maske yapmak için cam bir kasenin içine 3-4 adet ayvanın çekirdeklerini çıkarın. Üzerine yarım çay bardağı kadar su koyup bir hafta bekletin. Bir hafta sonra hazırladığınız karışım jel kıvamına gelecektir.

                Jel kıvamına gelen ayva çekirdeği maskesini sabah akşam cildinize sürüp, yarım saat kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayıp cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 16:27

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.