Web Analytics Made Easy -
StatCounter

 Emaye Mutfak Eşyaları Sağlıklı mıdır?

 Emaye Mutfak Eşyaları Sağlıklı mıdır?

 Emaye Mutfak Eşyaları Sağlıklı mıdır?

                Mutfak, besinlerin saklandığı, yıkanıp temizlendiği ve pişirildiği üniteleri barındıran yaşam alanıdır. Bu nedenle mutfakta hijyen ve mutfak eşyaların sağlığa uygun olması çok önemlidir. Eski çağlardan beri mutfakta bir takım araç gereçler kullanılmış, bunlardan bazıları günümüze kadar gelmiştir.

                Mutfaklarda kullanılan çömlek ve bakır kaplar bize atalarımızdan gelmektedir. Şimdi ise mutfaklarda çok çeşitli araç gereçler kullanılmaktadır. Teflonlar, cam, seramik, porselen ve çelikten yapılmış ürünler mutfaklarda yerini almıştır. Mutfakta kullanılan eşyalardan biri de emaye ürünlerdir.

                Emaye mutfak eşyaları sağlıklı mıdır, emaye mutfak eşyaları nasıl temizlenir, emaye mutfak eşyaları temizlenirken nelere dikkat edilmelidir, konusunu konuşuyoruz. Emaye mutfak eşyaları çizilmediği müddetçe sağlık açısından bir zararı yoktur. Teflon ve alüminyuma oranla daha sağlıklıdır.

                Emaye mutfak eşyalarını temizlerken çizilmemesine özen gösterin. Emaye mutfak eşyalarını elde yıkadığınız gibi makinede de yıkayabilirsiniz. Ancak elinizde yıkarken iç yüzeylerini telle temizlememeye özen gösterin. Tel emayenin dış yüzeyini çizer.

                Çizilen kaplarda yemek pişirildiği zaman ısı ile birlikte emayenin içindeki maddeler etkileşime geçerek yemeğe geçer. Ayrıca dış yüzeyleri çizilen kaplar yemeğin dibine tutmasına neden olur. Emaye mutfak eşyalarını ya da emayeden yapılan eviyeleri temizlerken dış yüzeylerine cif kullanabilirsiniz.

 Kapların içini temizlerken mümkün mertebe kimyasal kullanmayın. Kapların içini temizlemek için sirke ya limon kabuğu kullanabilirsiniz. Çıkmayan lekeler içinse tuz kullanmak sağlık açısından faydalıdır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.