Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Şok Diyet Nedir? Zararlı mıdır?

Şok Diyet Nedir? Zararlı mıdır?

                                        Şok Diyet Nedir, Zararları Nelerdir?

            Diyet kilo vermek için uygulanan beslenme programlarıdır. Sağlıklı kalabilmek için sağlıklı beslenmek gerekir. Sağlıklı beslenme vitamin ve mineral dengesinin kurulduğu yeterli ve dengeli beslenmelidir.

            Sağlıklı bir vücut için, vücuda alınan enerji yağ olarak depolanmadan yakılmalıdır. Bu nedenle hareketli bir yaşam tarzını alışkanlık haline getirmek gerekir. Sağlıklı kilo vermek için vitamin ve mineral dengesi gözetilerek hazırlanan diyetler uygulanmalıdır. Kısa vadede hızlı kilo verdiren şok diyetlerden kaçınmak gerekir.

            Şok diyetler, vücutta büyük tahribatlar yaparak kilo verdirir. Bu nedenle beslenme uzmanları tarafından şok diyetler tavsiye edilmemektedir. Şok diyetlerde vücut kilo vermekle birlikte vitamin ve mineral kaybına uğrar.

            Şok diyet nedir, zararları nelerdir, şok diyetin amacı nedir, konusunu konuşuyoruz. Şok diyetler uzmanlar tarafından tavsiye edilmediğinden genelde internet ortamından alınan tariflerle uygulanmaktadır. Her insanın bünyesi farklı olduğu için şok diyetlere verdiği tepki de farklı olacaktır. Diyet esnasında vücudun sağlıklı kalması için mutlaka diyet öncesinde detaylı bir kan tahlili yaptırmak gerekir. Vücudun temel ihtiyaçları baz alınarak beslenme programı hazırlanmalıdır.

            Şok diyetin vücuda birçok zararı vardır. Bunlar aşağıda listelenmiştir.

  • Şok diyetlerde karbonhidratlara kesinlikle yer verilmez. Karbon hidratlar iki kısımdır. Hamur işlerinden elde edilen zararlı karbon hidratlar olduğu gibi doğal besinlerden elde edilen yararlı karbon hidratlardır. Sağlıklı karbonhidratlar vücudun temel yapı taşlarından biridir.
  • Şok diyet, baş ağrısı, baş dönmesi ve sinir yapar. Şok diyet yapanlarda ani tansiyon düşmesi ve çıkması gözlemlenir. Ani düşüşler çok tehlikelidir
  • Şok diyet esnasında vücutta önceden depolanmış vitamin ve mineraller kullanılır. Vücudun depoları boşaldığı için vücut hastalıklara açık bir hale gelir. Uzun süreli şok diyetlerde vücudun bağışıklık sistemi çöker.
  • Şok diyet esnasında mide bulantısı, yemekten hemen sonra kusma olabilir. Bunun nedeni vücudun dengesi bozulması sonucu sindirim sisteminde birtakım problemler ortaya çıkar. 
  • Şok diyet esnasında vücut, karaciğer ve kaslarda stok edilen glikojen depolarındaki glikojeni enerjiye çevirerek kullanır. Glikojen depolarının boşalması ile birlikte vücutta su kaybı meydana gelir. Vücut şok diyet yaparken yağ yerine daha çok su kaybeder.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 16:27

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.