Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Tansiyon Nedir?

Tansiyon Nedir?

Tansiyon Nedir, Belirtileri Nelerdir?

                Tansiyon, kan dolaşımı için damarlarda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Tansiyon çok sık görülen bir hastalıktır. Neredeyse ülkemizde her üç kişiden birinde tansiyon görülmektedir. Tansiyon tedavi edilmediği zaman kalp yetmezliği, kalp büyümesi, damarlarda daralma, felç, böbrek yetmezliği ve körlük gibi ciddi sorunlara neden olur.

                Yaş ve cinsiyet tansiyonu etkileyen nedenlerdir. Tansiyon gündelik hayatta yaşanan birtakım sorunlardan dolayı iner ya da çıkar. Endişeli ve gergin anlarda, stres altında iken tansiyon yükselir ya da düşer. Küçük ya da büyük tansiyonun normalden yüksek olması hipertansiyondur.

                Hipertansiyonun birçok nedeni vardır. Baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları ve düzensiz kalp atışları bu nedenlerden birkaçıdır. Yüksek tansiyon, kendini hissettirmeden birden yükselebilir. Yükseldiği zaman vücuda birtakım zararlar verir. Bu nedenle tansiyon hastalarının düzenli aralıklarla tansiyonlarını ölçtürmeleri gerekir.

                Tansiyon nedir, belirtileri nelerdir, tansiyonun vücuda verdiği zararlar nelerdir, konusunu konuşuyoruz. Tansiyon yükseldiği zaman, kalp, beyin, böbrekler, büyük atardamarlar ve gözler olumsuz anlamda bu durumdan etkilenir. Uzun vade de kalıcı sakatlıklara ya da ölüme neden olabilir. Tansiyon yükseldiği zaman kalbin iş yükü artar. Damarlara tedavi edilmesi zor zararlar verir.

                Tansiyonun vücuda verdiği zararlar şu şekilde sıralanabilir.

  • Kalbi besleyen damarların daralması sonucu kalp yetmezliği, kalp büyümesi, damar tıkanıklığı sonucu kalp krizi
  • Beyin damarlarında tıkanma ve daralma sonucu beyin kanaması ve felç geçirmek
  • Böbrek yetmezliği ve böbreklerde fonksiyonel bozukluk
  • Görmede azalma ve körlük
  • Ani atardamar yırtılması sonucu ölüm ya da felç
  • Boyun ve bacak damarlarında tıkanma

Ailede yüksek tansiyon hastası varsa, şişmansanız, sigara ya da alkol kullanıyorsanız, şeker hastası iseniz, gebelik varsa tansiyonunuzu düzenli olarak ölçtürmeniz gerekir.

                Yüksek tansiyonun nedenleri 2 kısımda incelenir. Genetik nedenler, çevresel faktörler

Genetik nedenler: Kan bağı ile geçen ya da kromozom bozuklukları sonucu ortaya çıkar.

Çevresel faktörler: Gürültü, çevre kirliliği, stres, yanlış ve kötü beslenme, tuzlu gıdaların tüketilmesi, böbrek hastalıkları, kafa için basıncının yüksek olması bunlardan birkaçıdır.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 16:27

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.