Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Acıyan Tereyağına Ne Yapılır?

Acıyan Tereyağına Ne Yapılır?

Acıyan Tereyağına Ne Yapılır?

                Tereyağı en sağlıklı doygun yağlardan biridir. Özellikle kalp sağlığı için kahvaltılarda tereyağı tüketmek beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Tereyağı kahvaltılarda tüketildiği gibi et yemeklerinde, böreklerde ve pilavlarda da kullanılır. Tereyağı doğru bir şekilde saklanmadığı takdirde zaman içerisinde acılaşır. Tereyağı acıdığı zaman tadı değişir ancak bozulmaz.

                Tereyağı acıdığı zaman yemeklerde acımsı bir tat bırakır. Tereyağının acımasını istemiyorsanız, öncelikle tereyağını aldıktan sonra dolaba koymadan önce hafif bir şekilde tuzlayın. Tereyağını tuzladıktan sonra dolaba koyarsanız uzun süre tereyağı acımadan dolapta kalacaktır.

                Acıyan tereyağına ne yapılır, tereyağı acıdığı zaman hangi işlemler uygulanır, konusunu konuşuyoruz. Tereyağı acıdığı zaman bozuldu zannı ile çöpe atmayın. Tereyağı acıdığı zaman bir leğenin içine soğuk su koyun. Soğuk suyun içine tereyağını kaşık kaşı bölüp içine atın. Arada sırada tahta kaşıkla karıştırarak tereyağını yıkayın. Soğuk su tereyağının acısını alacaktır. Tereyağını yıkadıktan sonra hafif bir şekilde tuzladıktan sonra saklama kabına basıp dondurucuya koyup saklayabilirsiniz. Tereyağını uzun süre dondurucuda acımadan saklayabilirsiniz.

                Acıyan tereyağının acısını almak için, kalın bir havucun kabuklarını soyun. Soyduğunuz havuca bıçakla birkaç delik açıp tereyağının tam ortasına yerleştirin. Bir gece beklettikten sonra tereyağının içindeki havucu alın. Havuç tereyağının acısını alacaktır.  Havucu çöpe atabilirsiniz. Tereyağını soğuk sudan geçirdikten sonra acısı tamamen gidecektir. Bu aşamadan sonra tereyağını tuzlayıp saklama kabına basıp saklayabilirsiniz.

               

                                 


 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2020, 03:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Seher
Seher - 2 yıl Önce

Tereyağım tadı ve kokusu yoğun özellikle kokusu çok kötü napmalıyım

Deniz kara
Deniz kara - 2 yıl Önce

Tereyağla havucu dışarda mı bekletelim dolapta

Murat arı
Murat arı - 13 ay Önce

5 litrelik tereyağı aldım bidonu dolusu iyi yıkanmadıgı için koku ve küf var napabilirim

jnıjgfcccccju
jnıjgfcccccju - 2 yıl Önce

tereyağını eritip mi havucu koyacağız

HD
HD - 2 yıl Önce

Işlemlerin hicbiri ise yaramıyo

Emine Yıldız
Emine Yıldız @HD - 2 yıl Önce

Merhaba benimde terayağım ekşimişti havuç ile az bir şey düzeldi. Terayağın acımaması için önceden tuz ilave etmiştim bununda faydası olabilir.

Deniz kara
Deniz kara - 2 yıl Önce

Tereyağla havucu dışarda mı bekletelim dolapta

Misafir
Misafir @Deniz kara - 2 yıl Önce

Buzdolabında bekletmeniz daha iyi olacaktır.