Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Acıyan Tereyağına Ne Yapılır?

Acıyan Tereyağına Ne Yapılır?

Acıyan Tereyağına Ne Yapılır?

                Tereyağı en sağlıklı doygun yağlardan biridir. Özellikle kalp sağlığı için kahvaltılarda tereyağı tüketmek beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Tereyağı kahvaltılarda tüketildiği gibi et yemeklerinde, böreklerde ve pilavlarda da kullanılır. Tereyağı doğru bir şekilde saklanmadığı takdirde zaman içerisinde acılaşır. Tereyağı acıdığı zaman tadı değişir ancak bozulmaz.

                Tereyağı acıdığı zaman yemeklerde acımsı bir tat bırakır. Tereyağının acımasını istemiyorsanız, öncelikle tereyağını aldıktan sonra dolaba koymadan önce hafif bir şekilde tuzlayın. Tereyağını tuzladıktan sonra dolaba koyarsanız uzun süre tereyağı acımadan dolapta kalacaktır.

                Acıyan tereyağına ne yapılır, tereyağı acıdığı zaman hangi işlemler uygulanır, konusunu konuşuyoruz. Tereyağı acıdığı zaman bozuldu zannı ile çöpe atmayın. Tereyağı acıdığı zaman bir leğenin içine soğuk su koyun. Soğuk suyun içine tereyağını kaşık kaşı bölüp içine atın. Arada sırada tahta kaşıkla karıştırarak tereyağını yıkayın. Soğuk su tereyağının acısını alacaktır. Tereyağını yıkadıktan sonra hafif bir şekilde tuzladıktan sonra saklama kabına basıp dondurucuya koyup saklayabilirsiniz. Tereyağını uzun süre dondurucuda acımadan saklayabilirsiniz.

                Acıyan tereyağının acısını almak için, kalın bir havucun kabuklarını soyun. Soyduğunuz havuca bıçakla birkaç delik açıp tereyağının tam ortasına yerleştirin. Bir gece beklettikten sonra tereyağının içindeki havucu alın. Havuç tereyağının acısını alacaktır.  Havucu çöpe atabilirsiniz. Tereyağını soğuk sudan geçirdikten sonra acısı tamamen gidecektir. Bu aşamadan sonra tereyağını tuzlayıp saklama kabına basıp saklayabilirsiniz.

               

                                 


 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2020, 03:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Deniz kara
Deniz kara - 12 ay Önce

Tereyağla havucu dışarda mı bekletelim dolapta

HD
HD - 3 ay Önce

Işlemlerin hicbiri ise yaramıyo

Emine Yıldız
Emine Yıldız @HD - 3 ay Önce

Merhaba benimde terayağım ekşimişti havuç ile az bir şey düzeldi. Terayağın acımaması için önceden tuz ilave etmiştim bununda faydası olabilir.

Deniz kara
Deniz kara - 12 ay Önce

Tereyağla havucu dışarda mı bekletelim dolapta

Misafir
Misafir @Deniz kara - 12 ay Önce

Buzdolabında bekletmeniz daha iyi olacaktır.

jnıjgfcccccju
jnıjgfcccccju - 6 ay Önce

tereyağını eritip mi havucu koyacağız