Ananas Nasıl Saklanır? Ananasın Tazeliği nasıl korunur?

                Ananas vitamin ve mineral açısından zengin lezzetli tropikal bir meyvedir. Ananas yaz meyvesidir. Mart ayında olgunlaşmaya başlar ve temmuz ayına kadar toplanır.  Ananas büyük bir meyvedir. Çoğu zaman kesildikten sonra bir defada tüketilmez. Ananas sağlıklı bir şekilde saklandığı zaman kararmaz ve vitamin değerini kaybetmez.

                Ananas meyve olarak tüketildiği gibi katı meyve sıkacağında suyu çıkarılıp meyve suyu olarakta tüketilebilir. Ananas nasıl saklanır, ananası kestikten sonra kararmaması için ne yapmak gerekir, ananas vitamin değerini kaybetmeden buzdolabında kaç gün saklanabilir, konusunu konuşuyoruz.

                Ananası kestikten sonra saklamak isterseniz, dilimleyebilirsiniz. Dilimledikten sonra hava almayan vakumlu bir saklama kabına koyun. Bu şekilde ananası derin dondurucuda tazeliğini kaybetmeden ve vitamin değerlerini yitirmeden bir sene boyunca saklayabilirsiniz.

                Ananası kestikten sonra kısa vadede tüketmek isterseniz, dilimledikten sonra buzdolabına koyun. Kararmaması için üzerine limon suyu sıkabilirsiniz. Limon ananasın kararmasını önlediği gibi vitamin kaybını da önleyecektir.

                Ananası taze meyve olarak aldığınız gibi konserve olarak ta alabilirsiniz. Konserve olarak depolanan ananas kapağı hava almadığı müddetçe 6 ay kadar tazeliğini korur.  Konserve olarak aldığınız ananası kullandıktan sonra kalanını buzdolabında saklamak isterseniz, suyunu dökmeyin. Üzerine streç poşet kapatıp buzdolabında iki hafta saklayabilirsiniz. Ananası oda sıcaklığında saklarsanız dayanma süresi kısalır ve hızlı bir şekilde çürümeye başlar. Bu nedenle buzdolabında saklamak tavsiye edilir.