Asma Yaprağı Nasıl Saklanır?

                Asma yaprağı zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Asma yaprağı üzümün yeşil yapraklarıdır. Yeşilken toplanıp birtakım işlemlerden geçirilerek yenmeye hazır hale getirilir. Asma yaprağı ilkbaharda yeşil olarak toplanır. Damarsız ve ince olanı daha makbuldür. Yapraklar durdukça sertleşir ve damarlanır. Bu nedenle mevsimini geçirmeden toplamak önemlidir.

                Asma yaprağı ülkemizde Tokat yaprağı olarak bilinir. Tokat’tan çıkan bu lezzet ülkemizin dört bir tarafına yayıldığı gibi sınırlardan aşarak dış ülkelere de ihraç edilmeye başlanmıştır. Asma yaprağını toplamak kadar saklamakta önemlidir. Asma yaprağı uygun şartlarda depolanmadığı takdirde çürür ya da küflenebilir.

                Asma yaprağı nasıl saklanır, asma yaprağını depolarken nelere dikkat edilmelidir, asma yaprağı hangi yöntemlerle depolanır, konusunu konuşuyoruz. Asma yaprağını depolamak için birkaç yöntem vardır. Siz kendinize ve yaşadığınız şehrin şartlarına en uygun olanı seçebilirsiniz.

                Asma yaprağını derin dondurucuda depolamak için öncelikle yaprakların saplarını ayıklayıp bol su ile yıkayın. Yıkadığınız yaprakları üst üste düzenli bir şekilde demetleyin. Bir tencerede suyu kaynatın. Demetlediğiniz asma yapraklarının üzerine kaynar suyu döküp birkaç saat yaprakların haşlanmasını bekleyin. Yapraklar iyice rengini değiştirip haşlandıktan sonra buzdolabı poşetlerine birer porsiyon olacak şekilde paketleyip derin dondurucuya koyabilirsiniz.

                Dondurucuya koyduğunuzu yaprakları kullanmak istediğinizde bir gece öncesinden dondurucudan çıkartın. Yaprakları oda sıcaklığında çözdürdükten sonra kullanabilirsiniz.

                Asma yaprağını derin dondurucuda depolamak istemezseniz salamura yöntemini kullanabilirsiniz. Salamura yapmak için öncelikle yaprakların saplarını ayıklamadan demetleyin. Demetlediğiniz yaprakların üzerine ılık su döküp bir gece bekletin. Yaprakların rengi değişip haşlandıktan sonra ince demetler halinde alıp sap kısmına bir tatlı kaşığı kadar kaya tuzu koyun. Sonra sarma yapar gibi elinizdeki yaprağı katlayıp bidonun içine sıkı bir şekilde dizin. Bütün yaprakları bu şekilde bidonun içine bastıktan sonra yaprağın kendi suyundan bidonun ağzına kadar su koyun. kapağını sıkıca kapattıktan sonra güneş görmeyen karanlık ve serin bir yere yaprağı koyun. Salamura yöntemi ile yaprağınız hava almadığı müddetçe bir sene rahatlıkla depolayabilirsiniz.

                 Salamura yaptığınız yaprakları kullanmak istediğiniz takdirde bir gece öncesinden kullanacağınız kadar yaprağı bidondan çıkarıp ılık suya ıslatın. Tuzunu alması için suyunu arada bir değiştirin. Yaprakların tuzu gittikten sonra kullanabilirsiniz.