Ayaklar tüm gün vücudun yükünü taşıyan hamallardır. Ayakkabı alırken şık ve estetik olmasına özen gösterdiğiniz gibi sağlıklı olmasına da özen gösterin. Ayakkabı ayağa uygun olmadığı zaman birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

                Ayak sağlığı için ayakkabının deri olmasına özen gösterin. Deri olmayan ayakkabılar hava almadığı için koku yapar. Ayaklar deri olmayan ayakkabıların içinde hava almaz. Ayakkabılar ayağa uygun olmadığı zaman tırnak batması oluşur.

Ayakkabı alırken dikkat edilecek hususlar nelerdir, sağlıklı bir ayakkabı nasıl olmalıdır, konusunu konuşuyoruz. Ayaklar akşama kadar şişer. Bu nedenle sağlıklı bir ayakkabı almak için akşam vakitlerini tercih edin. Akşam saatleri ayakkabı almak için doğru zamandır. Ayakkabı alırken dikkat edilecek hususlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Ayakkabı alırken giydiğiniz ayakkabının ayağınızı sıkmadığına emin olun. Zamanla açar düşüncesi ile ayakkabı almayın. Zamanla ayakkabının açacağı düşüncesi ile ayakkabı almak yanlış bir seçim olur. Ayağınıza uygun ayakkabı almak için ayağınızı karton üzerine koyup kenarlarından kalemle çizin. Beğendiğiniz ayakkabıyı çıkardığınız kalıp üzerine koyun. Ayakkabı kalıba uyarsa gönül rahatlığı ile beğendiğiniz ayakkabıyı alabilirsiniz.
  • Ayakkabı alırken deri ayakkabı almaya özen gösterin. Deri ayakkabılar ayakta koku yapmadığı gibi ağrı da yapmaz. Ayağı yormaz. Günün sonunda ayaklarınızda ağrı hissetmezsiniz.
  • Ayakkabı alırken ayakkabının ön tarafı başparmaklara dokunmamalıdır. Ayakkabı ayak parmaklarına dokunduğu zaman ayakları rahatsız ettiği gibi zaman içerisinde tırnaklarında bozulmasına neden olur. Ayrıca ayakkabı dar olduğu zaman ayağın arkasını vurur. Ayaklar su toplar.
  • Ayakkabı alırken yüksek topuklu olmamasına özen gösterin. Yüksek topuklu ayakkabılar bel ağrısı yapar. Gündelik hayat için ucu sivri ve topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir.
  • Ayakkabı alırken esnek ve yumuşak tabanlı olmasına dikkat edin. Sert tabanlı ayakkabılar, ayak ve bağ eklemlerine fazladan yük bindirir. Bu durum ayaklarda ağrıya neden olur.
  • Ayakkabı alırken ortopedik olmasına özen gösterin. Ayakta önemli 6 nokta vardır. Ayakkabı bu 6 noktayı desteklediği zaman ayaklar rahat eder. Özellikle uzun yol yürüyüşlerinde ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Ortopedik ayakkabılar ayakları rahat ettirdiği gibi omuriliği de destekler.