Vücudun yükünü çeken ayaklardır. Gün boyunca vücudun yükünü ayaklar taşır. Bu nedenle akşam olduğu zaman en çok hissedilen ağrılardan biri ayak ağrısıdır. Güne sağlıklı ve zinde başlamak için ayaklarınızı mutlaka dinlendirmeniz gerekir.

                Ayakları dinlendirmenin birçok yolu vardır. Ayaklarınızı dinlendirmek için bir kovanın içine sıcak su koyup içine 1 yemek kaşığı karbonat varsa kaya kaya tuzu katın. Hazırladığınız suyun içine ayaklarınızı koyarak yarım saat kadar suyun içinde bekletin. Ayaklarınızın dinlendiğini hissettiğiniz zaman ayaklarınızı sudan çıkarıp nemlendirici kremle ayaklarınızı nemlendirin.

                 Ayaklarınızı dinlendirmek için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise şöyle. Cam bir kabın içine

  • 1 tatlı kaşığı vazelin
  • 1 çay kaşığı portakal kabuğu rendesi
  • 1 çay kaşığı papatya

Papatyayı havanda ezdikten sonra malzemenin hepsini karıştırıp krem haline getirin. Hazırladığınız kremi ayaklarınızın altına masaj yaparak yedirin. Ayaklarınıza temiz bir sararak ya da poşet geçirerek bir gece kremin ayaklarınızda kalmasını sağlayın. Ertesi gün ayaklarınızı sıcak su ile yıkayıp ayaklarınıza nemlendirici krem sürebilirsiniz.

                Bu maske ağrıyan ayaklarınızı dinlendirdiği gibi ayaklarınıza aynı zamanda bakım yapar. Topuklardaki çatlakları ve ayaklardaki nasırları yumuşatır. Düzenli olarak haftada iki defa yapıldığı zaman çatlakları ve nasırları yok eder.

                Ayakları dinlendirme yöntemleri nelerdir, ayakları dinlendirmek için neler yapılabilir, hangi yöntemler uygulanır, konusunu konuşuyoruz. Ayaklarınızı dinlendirmek için bitkilerden destek almak isterseniz kırk kilit otunu kullanabilirsiniz. 2 litre suyu kaynattıktan sonra içine 2 yemek kaşığı kırk kilit otu koyup 5 dakika daha kaynattıktan sonra altını kapatın. 10 dakika demledikten sonra süzüp kovaya koyun. Biraz soğuk su koyup ılık hale geldikten sonra ayaklarınızı kovanın içine koyup 1 saat kadar bekletin. Ayaklarınızın ağrısı hafifleyince ayaklarınızı kovadan çıkarabilirsiniz.

                 Ayaklarınızı dinlendirmek için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise şöyledir. Bir kovanın içine 1 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 yemek kaşığı deniz tuzu biraz da mentol koyun. Hazırladığınız suyun içine ayaklarınızı koyup rahatlatana kadar ayaklarınızı kovanın içinde bekletin. Bu yöntem özellikle ayakta çalışanlar için idealdir. Ayakları dinlendirdiği gibi ayakların ağrısını da alır.