Çay Nerede ve Nasıl Saklanır?

                Dünya üzerinde en çok çay tüketen ülkeler arasında birinci sıradayız. Millet olarak severek tükettiğimiz sıcak içeceklerden biri de çaydır. Lezzetli bir çay için çayın taze olması çok önemlidir. Çayın taze kalması için dikkat edilecek bir takım hususlar vardır.

                Besinlerin bozulmasına ya da bayatlamasına neden olan dört temel unsur vardır. Nem, hava, ısı ve ışık. Besinlerinizi nemden, havadan, güneş ışınlarından ve ısıdan koruduğunuz takdirde uzun süre bozulmadan kalabilir.

                Çay nerede ve nasıl saklanır, çayın taze kalması için nelerde dikkat edilmelidir, konusunu konuşuyoruz. Çayın taze kalmasını isterseniz mümkün mertebe küçük paketlerden alın. Çay paketinin ağzını kesinlikle açık bırakmayın. Çayın taze kalmasını isterseniz cam bir kavanoza boşalttıktan sonra ağzını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın.

                Çay nerede ve nasıl saklanır, çayı saklarken nelere dikkat edilmelidir, konusunu konuşuyoruz. Çayı keskin kokuları olan baharatların yanına koymayın. Baharatların kokusu çaya geçer ve çayın tadı bozulur. Çay kavanozunu koyduğunuz yerde önemlidir. Çayı sakladığınız yerde nem ve rutubet olmamalıdır.

                Çayın kavanozunun kapalı olmasına özen gösterin. Çay hava aldığı zaman özelliğini kaybeder ve tazeliğini yitirir. Bayat çayın otsu bir tadı olur. Rengi bulanık ve tadı acıdır.

                Çayı saklarken dikkat etmeniz gereken bir husus ise çay kavanozunun içine plastik ya da demir kaşık koymayın. Her zaman taze çay içmek için ihtiyacınızdan fazla çay almayın.