Cep Telefonu Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapılabilecekler

            Çağımızın en çok kullanılan teknolojik aletlerinden bir tanesi cep telefonlarıdır. Günümüzde küçükten büyüğe herkes cep telefonu kullanmaktadır. Cep telefonları daha önceleri sadece haberleşme amacı ile kullanılırken, gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün özellikleri arttırılan telefonlar artık bilgisayarlar ile yapılabilen her türlü işlemin yapılabileceği hale gelmiştir. İnternet kullanımının da cep telefonları ile yapılmasından sonra artık cep telefonları insanların ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Hatta birçok kişi özel hayatlarındaki iletişiminin yanı sıra iş hayatı ile ilgili yazışmaları ve dosyaları da cep telefonlarındaki programlar ile hazırlamaktadır.

            Bu kadar kolaylığı bir arada sağlayan cep telefonlarının en büyük sorunu ise şarj sorunudur. Cep telefonlarının özelliklerinin artması ile şarj sorunu da her geçen gün biraz daha fazla artmaktadır. Telefonlar kullanıldıkça bataryaları hızlı bir şekilde tükenmekte ve sık sık şarj etme ihtiyacı doğmaktadır. Bütün kullanıcıların ortak problemi cep telefonunun şarjının daha uzun süreli olması için çeşitli çözümler aramaktadır.

            Cep telefonu bataryalarının daha uzun süreli olması için alınabilecek bir takım önlemler bulunmaktadır. İnternette girip baktığınız veya işlem yaptığınız siteleri kapatsanız dahi bu siteler arka planda çalışmaya devam etmekte ve bu çalışma bataryanızın hızla bitmesine neden olmaktadır. Bu sebeple internet sayfalarından çıktından sonra arka plan uygulamalarını da kapatmanız gerekmektedir.

            Ayrıca cep telefonunuzda anlık ihtiyaçlarınız için indirdiğiniz bir takım uygulamaları ihtiyacınız bittiğinde hemen telefonunuzdan kaldırmanız gerekir. Telefonunuzun ışığını minimum seviyede tutmanız batarya ömrünüzü uzatacaktır. Toplumda telefonun titreşim moduna alınması halinde bataryadan tasarruf edileceği algısı yaygındır. Ancak bu düşünce yanlıştır. Aksine telefon titreşim moduna alındığında daha fazla güç harcamaktadır.

            Cep telefonunuzda kullandığınız GPRS ve WİFİ gibi hizmetleri kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutmanız gerekmektedir. Çünkü telefonlarda en çok güç harcayan uygulamalar yerinizi tespit etmek için kullanılan uygulamalardır. Cep telefon bataryalarının ömrü hava koşullarından da etkilenmektedir. Aşırı sıcak ve soğuk ortamlarda bataryalar kısa sürede tükenmektedir.

 Özellikle uygulamaları sonlandırmadan çıkan bir alışkanlığa sahipseniz bu alışkanlıktan da bir an önce vazgeçmeniz gerekmektedir. Bu uygulamalar arka planda şarj tüketimine ve veri transferine devam edebilmektedir.