Cevizin Kabuğu Kırılmadan İçin Nasıl Çıkartılır?

Ceviz, vitamin ve doymuş yağlar açısından zengin bir kuruyemiştir. Ülkemizde daha çok tatlılarda, hamur işlerinde ve baklavalarda kullanılır. Ceviz omega-3 kaynağıdır. Bu nedenle büyük küçük demeden mutlaka herkesin günlük olarak ceviz tüketmesi gerekir. Özellikle gelişim çağında olan çocukların hafızalarının gelişmesi için günde en az 3 adet ceviz tüketmeleri gerekir.

                Cevizi kuruyemişçilerden ya da marketlerden kabukları çıkarılmış olarak hazır aldığınız gibi kabuklu bir şekilde alıp kabuklarını kendiniz evde çıkarabilirsiniz. Ceviz alırken taze olmasına dikkat edin. Ceviz beklediği zaman ya da nemli bir ortamda kurutulduğu zaman içi küflenmeye ve aflatoksin denilen zehirli bir madde üretmeye başlar. Bu nedenle aldığınız cevizin taze olmasına ve kabuklarının kolay kırılır olmasına dikkat edin.

 Genellikle ince kabuklu cevizlerin içi daha tatlı olurken kalın kabuklu cevizlerin içi acı ve rengi siyah olur. Kabuklarının kolay kırılır olmasına baktıktan sonra ceviz alabilirsiniz.

                Cevizin kabuğu kırılmadan içi nasıl çıkartılır, cevizin içini dağıtmadan kabuğundan çıkarmak zor mudur, cevizi kabuğundan bütün olarak çıkarmak için ne yapmak gerekir, konusunu konuşuyoruz. Cevizin kabuğunu kırmadan bütün olarak içini çıkarmak isterseniz, öncelikle bir gece öncesinden cevizleri tuzlu suyun içine ıslatın. Bir gece beklettikten sonra cevizin tam ortasına vurarak kabuklarını ortadan ikiye ayırın. Böylece cevizin içini dağıtmadan kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

                Cevizin kabukları suyun içinde bir gece beklediği için yumuşar, böylece kırarken dağılmaz.