Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Büyük küçük demeden hepimizin severek tükettiği yiyeceklerden biri de çikolatadır. Bayramlarda, misafir geldiği zaman çikolata ikram etmek geleneklerimiz arasında yerini almıştır. Ancak göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek var ki çikolatanın kalorisi çok yüksektir.

Çikolatanın ham maddesi kakaodur. Esasen kakao faydalıdır. Ancak her çikolata faydalı değildir. Çikolatanın yapımında glikoz şurubu gibi yapay tatlandırıcılar kullanılmışsa, sağlık açısından son derece zararlıdır. Çünkü glikoz şurubu vücuttan atılamadığı için yağ olarak depolanır. Kilo almaya neden olur.

Çikolatanın faydalı olması için bitter olması gerekir. Bitter, içerisinde katkı maddesi olmayan çikolatalar sağlık açısından son derece faydalıdır. Çikolata yenildiği zaman vücutta mutluluk hormonu diye de bilinen endorfin hormonunun salgılanmasına neden olur. Bu nedenle sıkıntılı zamanlarda atıştırmalık olarak en çok tercih edilen yiyeceklerin başında çikolata gelir.

Çikolatanın faydaları nelerdir, sağlıklı çikolata nasıl olmalıdır, çikolata alırken neye dikkat edilmelidir, konusunu konuşuyoruz. Çikolata endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olduğu için bitter olanı makbuldür. Endorfin hormonu vücutta düzenli olarak salgılanmadığı zaman duygusal çöküntü ve depresif tavır ve davranışlar başlar. Bu durum kişilerin kendilerini mutsuz hissetmesine neden olur.

Çikolata yerken dikkat edilmesi gereken husus kalorisinin yüksek olmasıdır. Çikolata yenildikten sonra mutlaka hareket edilmelidir. Çünkü vücut, çikolatadan aldığı enerjiyi yakmak ister. Ancak yakmak için alan bulamazsa enerjiyi yağa çevirerek depolamak zorunda kalır. Hareketli bir yaşam tarzı olanlar çikolatayı gönül rahatlığı ile tüketebilirler. Ancak ofis ortamında çalışan ya da spor yapmayan insanlar çikolata yerken bir kere daha düşünmelidir.

Çikolata kemik erimesi ve kırılan kemiklerin iyileşme sürecinde tedaviyi destekleyici bir yiyecektir. Ancak dediğimiz gibi çikolatanın bitter olması içinde katkı maddesi olmaması şarttır. Çikolata yenildikten sonra dişlerin çürümemesi için mutlaka fırçalanması gerekir.

Çikolatanın kullanım alanı son derece geniştir. Çikolata yiyecek olarak tüketildiği gibi kozmetik sektöründe bakım kremlerinde, şampuanlarda, cilt temizleme sabunlarında etken madde olarak kullanılmaktadır.

Sağlıklı bir çikolata yemek istiyorsanız, içerisinde katkı maddesi kullanılmayan çikolataları tercih edebilirsiniz. Kendi çikolatanızı kendiniz evde de yapabilirsiniz. İçerisinde katkı maddesi olmadığı için çikolatayı en sağlıklı hali ile tüketebilirsiniz.