Cilt Bakımında Doğrular ve Yanlışlar

                Sağlıklı bir cilt için cilt bakımı önemlidir. Cilt tipi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle her maske her cilde uygulanmaz. Cilt bakımından sağlıklı sonuç almak için öncelikle cilt tipini belirleyip cildin ihtiyacına göre bakım yapmak gerekir.

                Cilt bakımı yaparken yapılan yanlışlardan biri sivilceleri ve siyah noktaları sıkarak temizlemeye çalışmaktır. Sivilceler sıkarak temizlendiği zaman cildin bozularak çökmesine neden olur. Bu nedenle siyah nokta ve sivilceleri temizlemek için özel olarak formül edilmiş kremler kullanın.

                Cilt bakımında yapılan yanlışlardan cildi nemlendirmek için vazelin ve bebek yağı kullanılmasıdır. Bebek yağı ve vazelin daha çok yağ içerikli ürünlerdir. Cildi bir miktar nemlendirse de daha çok yağlandırır.

                Cilt bakımında yapılan yanlışlardan biri gece cilde hiçbir şey sürülmezse cildin nefes alma düşüncesidir. Gece cildin kendini yenilediği vakittir. Bu nedenle bakım ürünleri gece yatmadan önce kullanılmalıdır. Bakım ürünleri gece kullanıldığı zaman etkisi çok daha fazladır.

                Cilt bakımında doğru bilinen yanlışlardan biri de bakım ürünleri ne kadar yoğun olarak cilde sürülürse etkisin de o kadar fazla olacağı düşüncesidir. Bu düşünce yanlıştır. Cilt bakım ürünleri uygulanırken ince bir tabaka halinde ve yeteri kadar sürülmelidir.

                Cilt bakımında yapılan yanlışlardan biri de yaz ve kışın cilde aynı bakımın yapılmasıdır. Halbuki bu son derece yanlıştır. Yazın sıcağın etkisiyle cildin ihtiyaçları farklılaşırken kışın soğuğun etkisiyle cilt daha fazla kurur, dolayısıyla neme daha çok ihtiyaç duyar. Bu nedenle kışın ve yazın cilde yapılan bakımın ve cilt bakımında kullanılacak ürünlerin farklı olması gerekir.

                Cilt bakımı yapılırken cilt önce mutlaka su ile temizlenmelidir. Havlu ile bastırılmadan kurulandıktan sonra önce tonikle cilt derinlemesine temizlenir. Ardından bakım aşaması başlar. Cilt tipinize uygun kremle cilt bakımı yapılır.

                Cilt bakımına özen gösterdiğiniz gibi cilde zarar veren alışkanlıklardan da kaçınmak gerekir. Sağlıklı bir cilt için öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Cilde zarar veren ve yaşlanmasını hızlandıran kızartmalar, hamur işleri, şekerli gıdalar ve gazlı içecekleri beslenme listenizden çıkarın. Vitamin ve mineral açısından dengeli ve yeterli beslenmeye özen gösterin.