Doğru Nefes Almak Gençleştirir mi ?
    Doğru nefes almak gençleştirir mi? Çağımızın cevap aradığı sağlık sorularından biri. Şüphesiz insanlar yaşlandıkça daha genç ve sağlıklı kalmanın yollarını aramaktadır. Hava kirliliği, ağır çalışma şartları, şehir hayatı, hareketsiz yaşam, sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.  
    Hal böyle olunca, bizde sizler için bir araştırma yaptık. Doğru nefes almak ya da nefes egzersizlerini kullanarak gençleşmek, daha zinde kalmak mümkün mü? Nefes alırken vücudumuza oksijen girer ve bu oksijen vücuttaki tüm hücrelere ulaşmaya çalışır. Hücreler oksijen sayesinde kendini yeniler. Vücuda giren oksijen ne kadar çok vücutta kalırsa o kadar çok faydalı olur. 
    Doğru nefes, aslında diyafram nefesidir. Diyafram nefesi almak için burnunuzla temiz havayı içinize bir birimde çektikten sonra iki birim nefesinizi içinizde tutun. Bir birimde ağzınızda aldığınız havayı geri verin. Bu işlemi sabah akşam günde en az 15 defa tekrarlayın. Diyafram nefesi alırken dikkat etmeniz gereken bir husus ise nefes alırken karnınızı içine çekmektir.  
    Diyafram nefesinin birçok faydası vardır. Bu faydalar aşağıda sıralanmıştır. 

  • Diyafram nefesi, beyaz saçların azalmasına yardımcı olur. Saçlarınız, zaman içerisinde canlı bir görünüm kazanır. 
  • Diyafram nefesi, kronik kabızlığın tedavisinde son derece önemlidir. Diyafram nefesi kabızlığı giderir. 
  • Diyafram nefesi, endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Endorfin hormonu, vücutta mutluluk salgılayan hormondur. 
  • Diyafram nefesi kilo vermenize yardımcı olur. 
  • Diyafram nefesi, cildin yenilenmesine ve tazelenmesine yardımcı olur. Doğru nefes almakla birlikte cilt ölü hücreyi atar. Cildin alt dokularına oksijen ulaşır. Böylece cilt daha canlı ve sıkı görünür. 

Kanserin en iyi savaşçılarından biri diyafram nefesidir. Hücreler oksijensiz kaldığı zaman hastalanır ve kanser olur. Oksijenle birlikte ölü hücreler vücuttan atılır.
Diyafram nefesi depresif duyguların bastırılmasında etkilidir. Kendinizi mutsuz, çaresiz ya da çıkmazda hissettiğiniz zaman derin derin nefes alarak depresif ruh halinden kurtulabilirsiniz.
Dikkat edilirse sakinleşmek için yapılan tüm meditasyon tekniklerinde nefes egzersizleri vardır. Nefes egzersizlerinin sakinleştirici etkisi vardır. Sinirlenen, heyecanlanan, gergin ya da öfkeli olan kişiye derin derin nefes alması tavsiye edilir. Bunun amacı derin nefesle vücudu tamamen sakinleştirmektir.