El Ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

                El ve ayaklar vücudun dış dünyaya açılan kapılarıdır. Vücudun tüm bölgelerine estetik işlem yapılırken ellere ve ayaklara estetik işlem yapılamamaktadır. Bu nedenle el ve ayakların bakımına özen göstermek gerekir. Gündelik hayatta en çok kullanılan organlardan biri ellerdir. Bu nedenle eller çok çabuk yıpranır.

                Ellere bakım yapmadan önce dış etkenlerden elleri korumak gerekir. Ellerinizi dış etkenlerden korumak için günlük hayatta iş yaparken eldiven kullanabilirsiniz. Temizlik yaparken elleri temizlik malzemelerinin içindeki kimyasal maddelerden korumak için, bahçe temizliği yaparken bitkilerin kök ve dikenlerinden elleri korumak için sanayide çalışırken kısacası ellerin zarar göreceği her yerde elleri korumak içi eldiven kullanılmalıdır.

                El ve ayak bakımı nasıl yapılır, el ve ayak bakımı yaparken nelere dikkat edilmelidir, el ve ayak bakımı yaparken hangi bitkiler kullanılabilir, konusunu konuşuyoruz. El ve ayak bakımı yapmak için günün sonunda nemlendirici krem sürmeyi alışkanlık haline getirin. Özellikle ayaklar vücudun yükünü çektiği için topuklar hızlı bir şekilde çatlar. Ayaklardaki çatlamaları önlemek için yatmadan önce ayaklarınıza bakım kremi sürüp öyle yatın.

                El ve ayaklarınıza bakım yapmak için tereyağından krem hazırlayabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı tereyağını erittikten sonra içine 1 tatlı kaşığı aynı safa otu atın. Tereyağı donup krem haline geldikten sonra el ve ayaklarınıza sürüp streç poşetle el ve ayaklarınızı kaplayın. Mümkünse bir gece beklettikten sonra ertesi gün el ve ayaklarınızı ılık su ile sabunlayarak yıkayın. Bu maske el ve ayaklara ipeksi bir yumuşaklık kazandırır.

                Ayak bakımı yapmak için günün sonunda mutlaka ayaklarınızı sabunla ve ılık su ile yıkayın. Ayakların topuk kısmında genelde nasır oluşur. Nasır oluşumunu engellemek için sık sık ayaklarınızı ponza taşı ile sürtün. Ayaklarınızı kuruladıktan sonra vazelin ya da nemlendirici krem sürün. Böylece topuklardaki çatlakları önlemiş olursunuz.

                Ayaklarınız gün içerisinde rahatsız edecek kadar çok terliyorsa gece yatmadan önce ayaklarınızı yıkadıktan sonra pudralayabilirsiniz. Pudra ayaklardaki terlemeyi önleyecektir. Ayaklarınızda yorgunluk hissediyorsanız, bir kovaya ılık su koyup içine birkaç damla lavanta yağı damlatıp ayaklarınızı bu suyun içinde bekletebilirsiniz.