Et Terbiye Yöntemleri Nelerdir?

                Lezzetli bir et yemeği için eti terbiye etme tekniği çok önemlidir. Et terbiye edilmeden pişirildiği zaman sası bir tadı olur. Özellikle kırmızı etin pişme süresi uzun olduğu için bir gece öncesinden marine edilmesi gerekir.

                Etten bonfile yapmayı düşünüyorsanız, sosu mutlaka sarımsak ve zeytinyağı ile hazırlanmalıdır. Bonfileyi soslamak için bir kabın içine 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı kırmızı pulbiber, 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı hardal, 3 diş sarımsak, 1 çay kaşığı kekiği güzelce karıştırdıktan sonra etleri içine atıp harmanlayın. Bir gece beklettikten sonra bonfileniz pişmeye hazır demektir.

                Et terbiye yöntemleri nelerdir, hangi et nasıl pişirilir, konusunu konuşuyoruz. Etten ızgara yapmak isterseniz, 1 çay bardağı süt ve yarım çay bardağı zeytinyağını karıştırıp içine 1 çay kaşığı kekik, 1 tatlı kaşığı pulbiber, 1 tatlı kaşığı kar biber, 1 tatlı kaşığı tuzu koyup içine ızgaralık etleri atın. Bir gece beklettikten sonra etleriniz ızgara için hazır demektir.

                Kemikli etin daha yumuşak pişmesini isterseniz, içine 1 baş kuru soğan, 1 çay kaşığı kimyon ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesi koyun. Kapağını kapatıp kısık ateşte kendi buharında pişirin. Yumuşak ve lezzetli bir yemeğiniz olacaktır.

                Kırmızı etten yumuşak bir kavurma yapmak isterseniz, eti kendi yağında kavurun. Kısık ateşte pişirin.