Evde Peynir Nasıl Yapılır?

                Temel besin maddelerinden biri de peynirdir. Özellikle kahvaltılarda tüketilen peynirin birçok çeşidi vardır. Protein açısından son derece zengin olan peyniri marketten hazır olarak aldığınız gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz.

                Evde peynir yapmak için öncelikle işe mahalledeki sütçünüzden süt almakla başlayabilirsiniz. Sütü süzüp tencerenin içine boşaltın. Tencerenin altını yakıp sütü bir taşım kaynattıktan sonra altını kapatıp soğuması için bir kenara bırakın.

                Peynirin tutması için sütün sıcaklık derecesi önemlidir. Sütün derecesi el değince yakmayacak derecede olmalıdır. Sütün derecesini ayarlayınca içine 3 yemek kaşığı kadar peynir mayası katın. Bir gece beklettikten sonra tencereyi tekrar ateşe koyup, suyu tamamen sararıp kesik kesik oluncaya kadar kaynatmaya devam edin.

                Evde peynir nasıl yapılır, evde peynir yapmak için hangi malzemeler gerekir, evde peynir yapmanın püf noktaları nelerdir, konusunu konuşuyoruz. Peyniri kaynattıktan sonra temiz bir bez torbaya koyup suyunu süzmesi için üzerine ağır bir taş ya da içi dolu bir çaydanlık koyun. Peynirin suyu tamamen süzüldükten sonra peyniriniz hazır demektir.

                Peynir yapmak kadar peyniri saklamakta önemlidir. Peynirinizi uzun süre saklamak isterseniz, peyniri hafif bir şekilde tuzlayıp saklama kabına koyun. Tuz peynirin kokmasını ve bozulmasını önler. Bu şekilde bozulmadan peyniri uzun süre saklayabilirsiniz.

                Yaptığınız peyniri kahvaltılarda maydanozla birlikte tüketebilirsiniz. Kalorisi son derece düşük olduğu için diyet yapanlar rahatlıkla tüketebilir.