Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

                Temel besin maddelerinden biri yoğurttur. Yoğurt, kalsiyum açısından son derece zengin bir besindir. Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin artırılmasına yardımcı bir ürün olduğu için mutlaka günlük olarak tüketilmelidir.

                Yoğurdu marketten aldığınız gibi evde kendinizde yapabilirsiniz. Hazır yoğurtların içerisinde katkı maddesi olduğu için ev yapımı yoğurt tüketmek daha sağlıklıdır. Evde yoğurt yapmak son derece basit ve zevkli bir iştir.

                Evde yoğurt nasıl yapılır, evde yoğurt yapmak için hangi malzemeler kullanılır, konusunu konuşuyoruz. Evde yoğurt yapmak için öncelikle mümkünse mahalledeki sütçünüzden süt alın. Sütü süzdükten sonra tencereye boşaltın. Mikrobunun kırılması için iki taşım kaynattıktan sonra altını kapatıp bir kenara soğuması için bırakın.

                Yoğurdun en önemli aşaması mayalama kısmıdır. Yoğurdu mayalamak için sütün sıcaklık derecesini iyi ayarlamak gerekir. Süt çok sıcakken yoğurt mayalandığı zaman yoğurt çok sulu olur, süt soğukken mayaladığınız takdirde yoğurdunuz peynir kesiği gibi olacaktır.

                Yoğurdu mayalamak için, bir kasenin içine iki kaşık yoğurt koyduktan sonra üzerine süt ilave edin. İkisini güzelce karıştırdıktan sonra mayalamak istediğiniz sütün içine ilave edip tahta kaşıkla güzelce karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatıp mayalanmak üzere üstünü örtün. Üstü örtülü bir şekilde 3-4 saat beklettikten sonra üstünü açıp buzdolabına koyun.

                 Evde yaptığınız yoğurdun daha güzel tutmasını isterseniz cam ya da toprak kaplara çalabilirsiniz. Cam ve çömlek yoğurdun daha güzel tutmasını sağladığı gibi yoğurdun ekşime süresini e uzatacaktır.