Lezzetli Kek Yapmanın Püf Noktalar Nelerdir?

                Çocukların en çok sevdiği hamur işlerinden biri de kektir. Lezzetli bir kek yapmak için püf noktalarını bilmek gerekir. Lezzetli bir kekin sırrı kıvamında yatar. Kek akışkan bir kıvamda olmalıdır. Kekin kıvamı katı olduğu zaman çörek gibi olur kabarmaz.

                Lezzetli bir kek yapmak için malzeme listesini sıraya koymak gerekir. Lezzetli bir kek yapmak için öncelikle derin bir kabın içinde kekin yumurtasını ve şekerini mikserle çırpın. Şeker ve yumurta beyazlaşıp köpükleşene kadar çırpmaya devam edin.

                Meyveli kek yapmayı düşünüyorsanız, kekin içine meyveleri unlayıp koyun. Meyveleri unlayıp koyduğunuz takdirde kekin dibine çökmez ve kekin kabarmasını engel olmaz. Kekin güzel kabarmasını istiyorsanız un ve kabartma tozunu eledikten sonra kekin içine koyun.

                Keki tahta kaşıkla karıştırın. Çırparken hep aynı yönde çırpın. Kekin içindeki yumurta kokusundan rahatsız oluyorsanız kekin içine bir çay kaşığı karbonat koyabilirsiniz. Karbonat kekin içindeki yumurta kokusunu bastırdığı gibi kekin daha iyi kabarmasını sağlar.

                Lezzetli kek yapmanın püf noktaları nelerdir, kekin kıvamının tutması için nelere dikkat etmek gerekir, konusunu konuşuyoruz. Lezzetli bir kek yapmak için kekin pişme derecesi önemlidir. Keki hazırladıktan sonra mutlaka fırını daha önceden ısıtın. Kek pişerken ilk 15 dakika fırının kapağını açmayın. Kek pişerken fırının kapağını sık sık açmayın. Aksi takdirde kekiniz kabarmaz. Kekin piştiğini anlamak için içine kürdan batırarak bakabilirsiniz.