Mutfak Kokularından Kurtulmak İçin Ne Yapılır?

                Mutfak evin en çok kullanılan kısımlarından biridir. Mutfak, besinlerin hazırlandığı, pişirildiği ve tüketildiği ünitelerin bulunduğu bir bölümdür. Mutfakta pişen yemeklerden ya da besinlerin çürümesinden kaynaklanan bir takım kokular oluşabilir.

                Mutfakta istenilmeyen kokulardan biri yanık yemek kokularıdır. Yanık yemek kokusunu gidermek için öncelikle yanık yemeği tenceresi ile birlikte dışarıya koyun. Sonra pençeleri açıp evi güzelce havalandırdıktan sonra küçük bir tavanın içine bir paket vanilya koyup kısık ateşte vanilyayı pembe renkte kavurun. Vanilya kavruldukça mutfağı ve evi mis gibi bir koku kaplayacaktır.

                Mutfak kokularından kurtulmak için ne yapılır, mutfak kokularını gidermek için hangi malzemeler kullanılır, konusunu konuşuyoruz. Mutfakta oluşan kötü kokulardan kurtulmak için ocağın üzerine küçük bir cezve koyun. İçine iki yemek kaşığı kadar oda parfümü koyup kısık ateşte kaynatmaya bırakın. Su kaynadıkça kötü kokuların yerini mis gibi oda parfümü kokusu kaplayacaktır.

                Mutfakta hanımlar genelde balık kokusundan rahatsız olur. Balık pişirildikten sonra mutfakta rahatsız edici bir koku bırakır. Hatta bu koku mutfak perdelerine bile siner. Balık kokusundan kurtulmak için balıkları kızartırken küçük bir cezvenin içine yarım çay bardağı kadar sirke koyup üzerine su koyup kaynamaya bırakın. Sirke kokusu balığın kötü kokusunu alacaktır.

                Balık, et ya da yumurta yenildikten sonra kullanılan mutfak eşyalarında kendine has bir koku bırakır. Bu kokudan kurtulmak için kaplarınızı dezenfekte ederken sirke kullanabilirsiniz.