Öksürük Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

                Öksürük, solunum sistemine giren toz, yabancı cisim ve mikrop gibi maddelerin öksürme amacıyla solunum yolundan uzaklaştırılmasıdır. Bu nedenle öksürük aslında bir yönüyle iyidir. Öksürük vücudun verdiği bir sinyaldir. Vücut normal işleyişinde devam ederken öksürük, vücutta anormal bir durum olduğunu işaret eder. Vücut, öksürükle solunum sistemine giren yabancı maddeleri uzaklaştırmaya çalışır.

                Öksürük tedavi edilirken daha çok öksürüğe neden olan durumlar tedavi edilmelidir. Öksürüğün nedeni araştırılmadan öksürüğü etkili bir ilaçla tedavi etmek geçici bir rahatlık sağlar. Hasta öksürük şurubu ya da ilaçla geçici olarak rahatlasa bile öksürüğe neden olan sağlık problemi tam olarak tedavi edilmediği için ilerleyen zamanlarda hasta yeniden öksürmeye başlar.

                Öksürük nedir, nasıl tedavi edilir, öksürük için evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri var mıdır, konusunu konuşuyoruz. Öksürüğün tedavisine başlanılmadan öksürüğe neden olan astım, tüberküloz, akciğer kanseri gibi müzmin hastalıklar tedavi edilmelidir. Kış aylarında öksürüğün nedeni genelde viral solumun yolları enfeksiyonlarıdır. Solunum yolunda enfeksiyon, iltihap oluştuğu zaman öksürük başlar. Bu öksürük altında yatan başka neden yoksa muhtemelen bir hafta içerisinde kendiliğinden geçecektir.

                Öksürüğü doğal yollarla tedavi etmek için burnunuzdan nefes alıp verin. Öksürüğü tedavi etmek için evin ısı ve nem derecesi çok önemlidir. Evin ısısının 20 derece, nem düzeyinin ise 45-50 arası olmalıdır. Ev düzenli olarak havalandırılmalı parfüm, deterjan gibi boğazı tahriş eden kokulardan uzak durulmalıdır. Öksüren kişinin yanında sigara içilmemeli hasta sigara içilen ortamda kesinlikle bulunmamalıdır.  Solunum yollarını rahatlamak için yatmadan önce baş ucunuza yarım kuru soğan koyabilirsiniz.

                Öksürüğü doğal yollarla tedavi etmek için bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Özellikle nane, ıhlamur, adaçayı gibi bitkisel çaylar boğazı rahatlattığı gibi öksürüğün tedavisinde de yardımcı olur. Öksürükle birlikte burnunuzda tıkanıklık varsa deniz suyu burun tıkanıklığı için bulunmaz bir nimettir. Bir litre deniz suyu ile burnunuzu güzelce yıkadığınız takdirde tıkalı olan burun açılacaktır.

                Deniz suyu bulunmadığı takdirde bir litre suyun içine bir tatlı kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı tuz koyup güzelce karıştırdıktan sonra burnunuzu hazırladığınız karışımla güzelce yıkayabilirsiniz