Protein Diyeti Nedir?

Diyet, hızlı kilo vermek için uygulanan bir takım beslenme programlarıdır. Her insan hayatında mutlaka birkaç kere diyet yapmıştır. Özellikle kilo alan insanların sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri diyettir. Ancak diyetle kilo vermek için yapılması gereken çok önemli bir şey vardır. Diyeti sporla desteklemektir. Diyet sporla desteklenmediği takdirde diyetle birlikte verilen kilolar hızlı bir şekilde yağ olarak vücuda geri döner.

Diyetin birçok çeşidi vardır. Bunlardan biri de protein diyetidir. Protein diyetinin amacı vücutta yağ olarak depolanan karbonhidratları azaltarak protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermektir.

Protein diyetini diğer diyetlerden ayıran en büyük özellik diyet yapılırken açlık hissi oluşmamasıdır. Protein diyeti yaparken vücut açlık hissetmez. Böylece açlığa bağlı olarak gelişen sinir ve stres gibi şikayetler hissetmezsiniz.

Protein diyeti nedir, protein diyeti yapılırken nelere dikkat edilmelidir, konusunu konuşuyoruz. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, protein diyeti her bünyeye uygun bir diyet değildir. Protein diyeti yapmadan önce mutlaka sağlık kuruluşlarında rutin sağlık testlerinizi yaptırın. Tansiyon, kansızlık gibi bir şikayetinizin olmadığından emin olun.

Protein diyeti yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, günde en az 2.5 litre su için. Protein diyeti uzun süre yapıldığı zaman böbreklerin üzerine olması gerekenden fazla yük biner. Bu nedenle böbreklerin yükünü hafifletmek için su içmeye özen gösterin.

Diyetle birlikte günde en az yarım saat egzersiz yapın. Egzersizle birlikte diyet yaptığınız zaman verdiğiniz kiloları tekrar almazsınız. Vücudunuz incelirken aynı zamanda egzersizle sıklaşarak fit bir vücuda sahip olursunuz.

Protein diyeti yaparken karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durun. Yağlı gıdalardan, hamur işlerinden, kızartmalardan, trans yağlardan, hazır gıdalardan, ketçap mayonez gibi yağlı soslardan uzak durun. Kızartma yerine fırın ya da ızgara yemekler tercih edebilirsiniz.

Diyet yaparken güne limonlu su içerek başlayın. Yemekten önce ve yemekten yarım saat sonra metabolizmayı hızlandırmak adına yağ yakıcı bitki çayları içebilirsiniz. Protein diyeti yaparken kahvaltıda yumurta, peynir gibi protein ağırlıklı besinler tüketebilirsiniz. Yemeklerde ise balık, kırmızı et ya da beyaz et tüketebilirsiniz.