Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Deniz Tutmasına Ne İyi Gelir?

Deniz Tutmasına Ne İyi Gelir?

Deniz Tutmasına Ne İyi Gelir?

            Deniz tutması, denizde yolculuk yaparken dalgaların deniz araçlarını sallaması ile birlikte midede oluşan bulantıdır. Deniz araçları ile yolculuk yapmaya alışık olmayan kişilerde baş dönmesi, mide bulantısı, ağızdan köpükler çıkar ve şiddetli bir şekilde kusma başlar. Deniz tutması başlangıçta etkilerini çok fazla hissettirmez. İlk olarak ağza ılık su gelir, kulakta çınlama oluşur, gözler kararır. Bu evreden sonra kusma ve ağızdan köpükler çıkmaya başlar.

            Deniz tutmasının birçok nedeni vardır. Deniz korkusu, denizin dalgalı olması nedeniyle midenin alt üst olması, psikolojik sorunlar deniz tutmasına neden olabilir.

            Deniz tutmasına ne iyi gelir, deniz tutmasına karşı alınabilecek önlemler nelerdir, deniz tutması sorunu yaşayanlar yolculukta neler tüketmelidir, konusunu konuşuyoruz. Deniz tutulması genelde dalgalar sonucu bağırsakların aşırı derecede hareket etmesinden kaynaklanır. Deniz tutması sorunu yaşayanlar, yolculuğa çıkmadan önce müshil kullanarak midelerini rahatlatabilirler.

            Denizin aşırı derecede dalgalandığı durumlarda geminin orta kısmında durmak daha uygun olur. Dalgaların yoğun olduğu zamanlarda yatarak seyahate devam edilmelidir. Ayrıca deniz dalgalanmasına karşı karnı sıkı bir şekilde sararak organların hareketini en aza indirmek gerekir.

            Deniz tutmasına karşı, yolculuğa çıkmadan önce kızarmış parça ekmek, tuzlu haşlanmış patates, tuzlu beyaz peynir ya da çubuk kraker tarzı tuzlu hafif kurabiyeler tüketebilirsiniz.

             Deniz tutması için bitkisel ürünlerden nane kullanabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı naneyi bir bardak kaynar suda 10 dakika demledikten sonra süzün. Hazırladığınız nane çayını iki saatte bir iyileşene kadar yarım bardak içebilirsiniz.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.