Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Maya İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Maya İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Maya İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

                Maya mutfaklarda hamur işlerinde hamuru kabartmak için kullanılan bir tür kabartıcıdır. Bu güne kadar mayayı mutfaklarda kullandınız.  Mayayı mutfaklarda kullandığınız gibi cilt bakımında da kullanabilirsiniz.

                Mayanın cilt bakımında kullanılmasının nedeni maya yüksek miktarda protein içerir. Protein cildi beslediği ciltten ölü tabakanın atılmasını sağlar. Cilt üzerinden ölü tabakanın temizlenmesi ile birlikte cildin alt tabakalarına oksijen ulaştırılır. Cilt nefes almaya başlar.

                Maya aynı zamanda tam bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, dokularında biriken kirleri ve toksinleri dışarı atarak cildi arındırır. Maya ciltteki pürüzleri gidererek pürüzsüz bir cilt oluşturur.

                 Maya ile cilt bakımı nasıl yapılır, maya ile cilt bakımı yaparken nelere dikkat edilmelidir, maya hangi cilt tipleri için uygundur, konusunu konuşuyoruz. Maya vitamin ve mineral açısından zengin olduğu için tüm cilt tiplerine maske yapmak için elverişlidir. Tüm ciltler için haftada iki defa maya ile bakım maskesi yapılabilir.

                Maya ile cilt bakımı yaparken dikkat edeceğiniz husus kullandığınız mayanın son kullanma tarihinin geçmemiş olmasıdır. Son kullanma tarihi geçen ya da buzdolabında bekletilerek özelliğini yitiren mayaları cilt bakımında kullanmayın. Cilt bakımında kuru maya kullanmayın.

                Maya ile cilt bakımı yapmak için; cam bir kasenin içine 1 paket yaş maya, 1 yemek kaşığı suyu karıştırarak krem haline getirin. Hazırladığınız maskeyi ince bir tabaka halinde cildinize sürüp kurumasını bekleyin. Maske cildinizde kuruduktan sonra ovalayarak maskeyi yüzünüzden çıkarın. Ilık su ile yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici krem sürerek cildinizi nemlendirin.

                Maya ile cilt bakımı yaptığınız gibi saçlarınıza da maya ile bakım yapabilirsiniz. Mayanın cilde faydası olduğu gibi saçlara da faydası vardır. Maya saçların dökülmesini önlediği gibi saç köklerinin onarılmasına ve güçlenmesine yardımcı olur.

                Mayanın etken maddelerinden biri B5 vitaminidir. B5 vitamini saçların uzamasına ve gürleşmesinde etkin olan keratinin oluşumunu hızlandırır. Maya ile bakım yapılan saçlar hacimli ve parlak görünür.

                Maya ile saç bakımı yapmak için, cam bir kasenin içine 1 paket yaş maya ve 1 bardak ılı su ile karıştırarak krem yapın. Hazırladığınız kremi saç diplerinden ucuna kadar masaj yaparak sürün. Maskeyi cildinizde bir müddet beklettikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 16:26

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.