Salça Küflenmeden Nasıl Saklanır?

                Mutfakların temel ihtiyaç maddelerinden biri de salçadır. Salça neredeyse zeytinyağlılar hariç bütün yemeklerde kullanılır. Özellikle tencere yemeklerinin ana maddesi salçadır. Salça çok çabuk küflenir. Bu nedenle kullanırken dikkatli olmak gerekir. Çünkü salçanın üzerinde oluşan küfün etkisi salçanın tamamına geçer.

                Salçanızın üzeri küflendiği zaman üstünü alıp salçayı kullanmaya devam etmek son derece yanlıştır. Sağlık açısından risklidir. Çünkü küfün içerisindeki etken maddeler salçanın tamamına dağılır. Bu nedenle küflenen salçanın tamamını çöpe atmak gerekir.

                Salça küflenmeden nasıl saklanır, salçanın küflenmemesi için neler yapılabilir, konusunu konuşuyoruz. Salçanın küflenmesini istemiyorsanız mümkün mertebe alırken küçük kavanozlarda alın. Kısa vadede tüketmeyi düşünmüyorsanız, salçayı küçük kavanozlara bölün. Üstünü güzelce düzelttikten sonra salçanın zeytinyağı ile kaplayın. Zeytinyağı salçanın hava almasını önlediği gibi küflenmesini de önler. Zeytinyağı ile kapladığınız salçaların ağzını hava almayacak şekilde sıkıca kapatıp, güneş görmeyen serin bir yerde saklayabilirsiniz.

                Salçayı küflenmeden saklamak isterseniz dondurma yöntemini de kullanabilirsiniz. Salçayı dondurmak için, buzdolabının buzluklarına salçayı koyun. Bir gece beklettikten sonra salça kalıplar halinde donacaktır. Donan salçayı kalıplardan çıkarıp buzdolabı poşetine koyup dondurucuya koyun. Yemekte salça kullanacağınız zaman hazırladığınız kalıplardan bir ya da iki tane çıkarıp yemeğin içine atabilirsiniz.

                 Salçayı evde kendiniz yapıyorsanız hazır salçalara oranla bir miktar ekşi bir tat olacaktır. Salçadaki ekşi tattan hoşlanmıyorsanız, bir çay bardağı zeytinyağını tavaya koyup salçayı güzelce kavurun. Zeytinyağı salçanın ekşi tadını alacaktır.