Sigara, kısa vadede ve uzun vadede kişiye her konuda zarar verebilecek olan bağımlılıklardan bir tanesidir. Gerek maddi gerekse de sağlık açısından kişinin negatif yönde etkilenmesine neden olacak olan bir konu da diyebiliriz. Bunun farkında olduğunuzun da farkındayız. Ancak aranızdan birçok kişi de ‘’Bırakmak istiyorum ama bırakamıyorum’’ şeklinde bir arafa düşmüş olduğu için, bilhassa bu kişilere yönelik olarak yardımcı olmak istiyoruz. Ve en sonunda da teknolojinin gücünden yararlanarak mobil uygulamalar ile birlikte sigarayı bırakma konusunda sizlere tavsiyeler bırakmak istiyoruz.

Aksiyon Planını Hazırlayın!

 Plan yapmak, plan yapmak, plan yapmak… O kadar önemli bir konudur. Ama Türk toplumu içerisinde bu tarz şeyler pek işlenmiyor ve dikkate alınmıyor. Gerçekten de araştırmalar, planlanmış olan işler beynin ve bedenin bir nevi saatli alarm gibi belirlenmiş olan bu plandaki zamana göre ve uygun hareket ettiğini bizlere gösteriyor. Demek ki öncelikle bir plana ihtiyacımız var.

 Bu konuda profesyonel destek de alabilirsiniz. Size bu aksiyon planı konusunda yardımcı olacak olan uzmanlar var elbette. Fakat kendiniz de bunları yapabilirsiniz. Mesela günlük rutininiz içerisinde sabah sigara içmek varsa, bu sabah sigarası yerine geçecek olan farklı bir aksiyon modelini oluşturabilirsiniz. Sabah güzel bir yürüyüş ve koşu olabilir bedeninizi ve zihninizi açacak olan. Spor ile daha yakın olmanın sigarayı bırakmak üzerine ciddi etkileri olduğu söyleniyor. Dans, ağırlık sporları, doğa yürüyüşleri gibi aksiyonlar, kişinin sigaradan daha uzakta kalmasını sağlıyor.

 Her nasıl bir plan yaparsanız yapın, zihni ve bizatihi olarak bedeni meşgul etmek, sigarayı bırakma yöntemleri arasında yer alan en temel konu olmalıdır.

Azdırıcılardan Uzak Dur!

 Türkiye gerçekten de sigara konusunda oldukça fazla tüketime ev sahipliği yapan bir ülke. Yolda yürürken bile önünde yürüyen kişinin sigara içmesine maruz kalabiliyoruz. Yani size katılıyoruz bu konuda. Gerçekten de bir nevi mayın tarlasında yürür gibi hareket ediyor olacaksınız. Sanki şeytanın size soldan yaklaşıp ‘’Bir tane iç bir şey olmaz’’ dediğini hissedeceksin her seferinde burnunun direklerinden içeriye sızdığını fark ettiğinde başka birisinin sigarasından gelen o kokunun. Ama kendi adına bir şeyler yapabilirsin. Mesela çakmak, küllük, sigara paketlerini atman gerekiyor. Bunun yanında arkadaşlarından sigara içmemeleri konusunda rica edebilirsin ya da sigara içmeyen kişilerle vakit geçirebilirsin.

Başkaları İle Paylaş Ve Yardım İste

 Psikolojik araştırmalara içerisinde yer alan bir konudan bahsederek bunu sigarayı bırakma konusunda kendi hayatımıza nasıl entegre edebiliriz açıklamasını yapacağız sizlere. Ünlü araştırmalara göre kişinin yapmak istediği bir şeyi diğer insanlarla birlikte paylaşması, kişi üzerinde yoğun bir gerilim ve rezil olma korkusu uyandırdığı için, bu yapmak istediği şeyi daha baskın bir eda ile yapmasını sağıyormuş. Sizler de bu psikolojik oyunun içerisinde kendinizi başrol olarak gösterebilirsiniz. Ya da arkadaşlarınızdan ve ailenizden ya da yakın çevrenizden bu konuda safiyane yardımlar isteyebilirsiniz.

 Çevrenize bunu yapmak istediğinizden ve kararlı olduğunuzdan bahsedin. Bu sizin daha azimli bir şekilde bu yolda ilerlemiş olduğunuzu onlara gösterecektir. Siz de onlara karşı rezil olma kaygısı ile birlikte daha azimli bir şekilde bu yolda ilerleyeceksinizdir. Bununla birlikte yakın çevrenizden özellikle de sigara içenlerden sizi düşünmelerini rica edebilirsiniz. Bu yukarıdaki ‘’Azdırıcılardan uzak dur’’ kuralı için de son derece önem arz eden bir konu olmaktadır.

Kriz Anlarını Yönetebilmek İçin Hazırlan

 Kriz anları her bağımlılıktan kurtulma çalışmalarında var olan meseledir. Bu yüzden bunu bahane ederek sakın yolunuzdan şaşmayınız. Bunun yerine sizlere tavsiyemiz kriz anlarında neler yapmanız gerektiğini farklı bir aksiyon planı şeklinde belirlemenizdir. Mesela NYKT içerikli olan sakızlar kullanabilirsin bu anlarında. Bu senin hem kriz anlarında başvuracağın yönelimi değiştirir hem de uzun vadede NYKT içeriği sayesinde nikotine olan bağımlılığınızı beyninizden silme şansını ikiye katlar.

QWİT

 Son olarak mobil uygulamalar konusunda da sizlere tavsiye vermek isteriz. Telefon sonuçta artık her kanalda ve her konuda bizlere yardımcı olabilecek pozisyona gelmiş durumda. Nitekim sigarayı bırakma konusunda da bizler epey yardımı dokunabilir. İlk uygulamamız da QWİT uygulaması olmaktadır.

 Uygulamanın esas amacı görünmeyen bazı şeyleri gün yüzüne çıkararak, neler olup bittiğini somut bir şekilde göstermek. Mesela ciğerlerinizin ne halde olduğunu bilmiyorsunuz faka her gün dişlerinizi fırçalıyorsunuz. Dişlerinizi fırçalıyorsunuz çünkü onların beyaz, gülümsemenize aydınlık katan organlarınız olmasını istiyorsunuz. Fakat ciğerlerinizin ne halde olduğunu görmediğiniz için bu kadar dikkatli davranmadığınızı söyleseydik? Evet, bu uygulama ile birlikte, bu tarz görünmeyen sorunların sizlere nelere mal olabileceğini gösteriyor. Sigara ile birlikte kısalan ömür ya da bırakmanızla birlikte gelecek olan daha kaliteli ve nicelik açısından da yüksek olan ömür vakti gibi istatistikler mevcut olarak sizlere sunuluyor. Elde edilen maddi kazanç, ard arda tütün kullanılmayan gün sayıları gibi sizleri daha çok motive edecek olan konular mevcut.

 Uygulamaya giriş yaparken kararlı bir şekilde yazmış olduğunuz o yazı, uygulama içerisinde sabitleniyor. Ve siz eğer ki bir gün sigara içmeyi arzu etmiş olduğunuz zaman, uygulama bu yazıyı sizlere göstererek bir nevi ‘’pes etme’’ azmini veriyor.

QUİTNOW

 Bu uygulama da marketlerdeki en geniş sigarayı bırakma hizmetleri sunan uygulamalardan bir tanesidir. QWİT ile benzer bir şekilde çalışan uygulama, kaç gün sigara içilmediğinin, kaç tane sigaradan kurtulduğunuzun bilgilerini kaydederek, ödül puan kazanmanızı sağlıyor. Bunun yanında elde edilen sağlık kazanç istatistikleri de var elbette. Referans olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün geniş çaplı istatistiksel verilerine göre hazırlanmış olan bu sağlık kazanç istatistikleri, kaç gün sigara içmediğinize göre değişiyor ve ömrünüze ne kadar süre daha eklemiş olabileceğiniz konusunda oldukça başarılı sonuçlar veriyor.