Stresle Başa Çıkma Yolları Nelerdir?

Stres, hayat karşısında kendini çaresiz ve yalnız hissetmektir. Her insanın hayatında az ya da çok stres vardır. Bazı insanlar stres duygusunu törpüleyip onu hayattan keyif almaya çevirirken bazı insanlar stres duygusunu tolere edemez.

Strese karşı her insanın verdiği tepkiler farklıdır. Kimi insan strese girdiği zaman daha çok yemek yerken kimi insan strese girdiği zaman kendini sosyal hayattan soyutlar, kendini odaya kapatır. Stres kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkilediği gibi ciddi sağlık problemlerine neden olur.

Stres, baş ağrısı, diş gıcırdaması, konuşurken kekeleme, ellerin titremesi, boyun ve sırt ağrıları, bayılmak, baş dönmesi, kulaklarda çınlama, terleme, midede ekşime ve yanma sağlık problemlerinden sadece birkaçıdır.

Stresle başa çıkma yolları nelerdir, stresle başa çıkmak için neler yapılabilir, konusunu konuşuyoruz. Stres problemler çözülemediği zaman ortaya çıkar. Problem çözmesi gelişmiş olan insanlar stresle daha kolay başa çıkabilirler. Stres duygusu törpülenmediği zaman depresyona kapı aralar.

Uzun süreli yaşanan stres, depresyonu tetikler. Bu nedenle mutlaka stresle baş etmeyi öğrenmek gerekir. Çoğu zaman stres duygusu psikolojiktir. Bakış açısı ve doğru düşünce ile stres törpülenebilir. Her şeyden önce bilmek gerekir ki hiçbir sorun sonsuza kadar kalıcı değildir. Elbette her problemin birden çok çözme yöntemi vardır. Önemli olan olaylara çözüm odaklı yaklaşmaktır.

Stresle başa çıkma yolları aşağıda listelenmiştir.

  • Kendinizi stres altında hissettiğiniz zaman mümkünse bulunduğunuz mekanı değiştirin. Mekanı değiştirmek mümkün olmazsa odayı değiştirin. Yaptığınız işe ara verin.
  • Müzik dinleyerek ya da hobi alanınız varsa yapmakta olduğunuz işten biraz uzaklaşıp kendinizi tamamen zevk aldığınız bir işe verin.
  • Stres duygusunu törpülemek için mutlaka kendinize vakit ayırın. Açık havada uzun uzun yürüyüşler yapın. Su kenarına oturup suyun sesini dinleyerek kendinizi sakinleştirin. Yeşili ve maviyi seyredin. Deniz ve doğa, ruhsal sıkıntılara iyi gelir.
  • Stresle başa çıkmak için mümkünse gündüz uykularını kısaltın. Gece belirli bir saatte uyuyarak kaliteli bir gece uykusu uyumaya özen gösterin. Uykuya geçmekte zorlanıyorsanız akşam kahve ve çay gibi kafein içeren içeceklerden uzak durun. Gece uykusuna kolay geçmek için bir bardak süt içebilirsiniz.