URL Nasıl Bulunur?

            URL Uniform Resource Locator sözcüklerinin kısaltılmışıdır. Bunu Türkçeye ‘Standart Kaynak Bulucu’ şeklinde çevirebiliriz. İnternette milyonlarca sayfanın adres bilgilerini verme de kullanılır. Bu adresler aracılığıyla istenilen linklerdeki bilgilere ulaşılmış olunur. URL yapı olarak üç kısımdan oluşur. Protokol adı (http ya da ftp gibi) alan adı (http://www.google.com) gibi ve sayfanın yolu bölümüdür.

            Bu arada protokol adı yazmışken http ile https’ yi birbirine karıştırmamak gerekir. http ile başlayan site güvenlik açısından sorun taşır. Ancak https ile başlayan URL adresleri her şeyde şifre sistemini kullandığından oldukça güvenlidir.

            Peki URL nasıl bulunur? Diyelim ki çok güzel resmi ayrı bir sayfada açmak istiyorsunuz ya da aynı sitede açılmak üzere tasarlanan bir videoyu kendi orijinal sitesinde açmak istiyorsunuz. Bu durumda URL adresini bilmenize gerek vardır. Örneğin x sitesinde bir YouTube video linki açılsın. Videonun üzerine farenizle sağ tıklayın. Fareyi tıklar tıklamaz ‘URL adresini kopyala’ bölümünü göreceksiniz. Oraya tıklayarak kopyalayın.

            Daha sonra internet tarayıcınızda boş bir sekmeye geçerek adresi yapıştırın. Böylece siteye giderek orijinal linkinden videoyu izlemiş olacaksınız. Resimlerde URL adresini bulmak için de aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Fareyi sağ tıkladığınızda ‘resim URL’sini kopyala’ yı tıklayın. Boş bir sekmede yapıştırıp linke gittiğinizde resim çıkacaktır. İndirme linkleri vb URL adreslerini de farenin sağ tuşuyla kolayca halledebilirsiniz.