Vücut Tipine Göre Elbise Seçimi İçin İpuçları

Giyinmenin altın kuralları; doğru giyinmek ve giydiğimizi yakıştırmaktır. Bunun için öncelikle vücudumuzu tanımak gerekiyor. Eğer bu hususa göre giyinirseniz, doğru ürünleri vücudunuz da iyi taşıyacaktır. Dolayısıyla hem gardrobunuzda gereksiz yer işgal eden uygun olmayan elbiseler azalacak, hem boş yere para ödememiş olursunuz, hem de her giyindiğinizle kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Öncelikle vücudunuzu tanımalısınız. Bunun için işte size altın değerinde ipuçları:

*Omuzlarınız darsa: Omuzlarınızı daha geniş göstermek için kayık yaka kıyafetler tercih edebilirsiniz. Omuzlarında vatka, drape bulunan, omuzlarınızı daha hacimli gösterecek bu tür kıyafetler kesinlikle hedefinize ulaştıracaktır.

*Vücudunuzun altı geniş, üstü küçükse; tercihiniz A kesim elbiseler olmalıdır.

*Bacaklarınız çok kalın veya inceyse: Bacaklarınız kalın ise ve kısa elbise giyinmek isterseniz, diz kapak hizanızda olanları tercih edebilirsiniz. Midi ve maxi elbiseler hem kalın hem de ince bacaklar için idealdir.

*Fazla kilolu veya zayıfsanız: Kesinlikle kurtarıcınız hem kusurları kapatan hem kadınsılığı ön plana çıkaran Anvelop elbise tarzıdır. Vücuda yapışmayacağı için en rahat seçenektir. Büyük desenlerden ve açık renklerden kaçınmanızı öneririz. Çok zayıfsanız, pastel veya açık renkli, desenli elbiseli ve drapeli elbiseler zayıflığınızı kapatır. Fırfırlı veya pileli elbiseleri tercih edebilrisiniz.

*Göğüsleriniz büyük veya küçükse: Böyle bir durumda yapılacak en iyi şey bu durumu artıya çevirmektir; yani sırt dekoltesi olan elbiseler, derin V dekolteli kıyafetleri ve omuzları olduğu gibi açıkta bırakan kıyafetler size çok yakışacaktır. Üst kısımlarda drape veya fırfır gibi detaylar olursa göğüsleriniz daha büyük gözükecektir. Göğüsleriniz büyükse de kare veya V yaka kıyafetler uygun olabilir. Fakat en ideali anvelop modeldir.

*Geniş Omuzlu ve Beliniz Kalınsa: Geniş omuzlu kadınların bunu kamufle edebilmesi için en iyi yol; tek tek omuzlu kıyafetlere yönelmektir. Bu vücudunuzu daha orantılı gösterecektir. Kalın beli olan kadınların ise tercihi; göğüs altından bollaşan yani robadan türü veya düşük bel elbiselerden yana olmalıdır.