Yoğurdun Ekşimemesi İçin Ne Yapılır?

                Yoğurt çabuk bozulan ve ekşiyen bir besindir. Özellikle ev yoğurdu hazır yoğurtlara oranla daha hızlı ekşir. Bunun nedeni ev yapımı yoğurtların içinde katkı maddesinin olmamasıdır. Yoğurdun ekşimesini engellemek elbette mümkün değildir. Ancak yoğurdu uygun koşullarda sakladığınız takdirde ömrünü uzatmanız mümkündür.

                Evde yaptığınız yoğurdun çabuk ekşimesini istemiyorsanız, yoğurdu cam ya da çömlek kaplara çalın. Böylece yoğurdunuz daha uzun bir zaman tazeliğini koruyacaktır. Yoğurdunuzun ekşimesini istemiyorsanız, sofralarınızdan yoğurdu eksik etmemeniz gerekir.

                 Yoğurdun ekşimemesi için ne yapılır, ekşiyen yoğurt nasıl değerlendirilir, konusunu konuşuyoruz. Yoğurdun ekşimemesi için, öncelikle yoğurdun suyunu kullanın. Yoğurdun üzerine biriken suyunu kullandığınız takdirde yoğurdunuzun ekşime süresi uzayacaktır.

                Yoğurdun suyunu kullanmayı sevmiyorsanız, yoğurt kabının içine temiz bir tülbent koyabilirsiniz. Tülbent ıslandıkça suyunu sıkmayı unutmayın. Her şeye rağmen yoğurdunuz ekşiyebilir. Yoğurdunuz ekşidiği zaman hemen çöpe atmayın. Ekşi yoğurttan ayran yaparak yoğurdu değerlendirebilirsiniz.

                Ekşi yoğurttan tatlı bir ayran yapmak için derin bir kabın içine 2 su bardağı kadar yoğurt koyduktan sonra içine 1 çay bardağı süt koyup, içine bir tutam tuz katıp mikserle çırpın. Ayranınız hazır demektir.

                Ekşiyen yoğurttan torba yoğurdu da yapabilirsiniz. Torba yoğurdu yapmak için ekşiyen yoğurdu temiz bir bez torbaya dökün. Suyunu süzmesi için bir kenara bırakın. Suyunu tamamen süzdükten sonra torba yoğurdunuz kullanıma hazır demektir.